Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.2019

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim minulého století. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu (viz obrázek níže):

Výzkumníci z Geofyzikální observatoře Sodankyla monitorují kosmické záření od roku 1964. Když se záření střetne se zemskou atmosférou, srážka vyprodukuje spršku sekundárních částic, které dopadnou až na zemský povrch. Mezi těmito částicemi jsou neutrony. Detektory v Oulu počítají neutrony, jako "náhradu" za kosmické záření.

Jak ukazuje obrázek, kosmické záření přirozeně roste a klesá v souladu s 11letým slunečním cyklem. Během slunečního maxima je kosmické záření slabé, během solárního minima silné. Rekord je z přelomu let 2009/2010 blízko konce velice hlubokého minima.

Zdá se, že zmíněný rekord bude překonán. Jak se blíží konec roku 2019, počty neutronů v Oulu se blíží velmi vysoké úrovni, jaká byla pozorovaná v 2009/2010. Nový rekord může být vzdálen týdny nebo měsíce. Toto je důležité vědět, protože nadbytečné kosmické záření představuje ohrožení zdraví astronautů, posádky a cestujících letadlem, ovlivňuje elektro-chemii v horních vrstvách atmosféry a může pomáhat spouštět výboje (blesky).

Jelikož je kosmické záření důležitá forma kosmického počasí, byly přidány informace o kosmickém záření na stránky SpaceWeather.com - levý sloupec ("Current Conditions"), kde jsou uváděna aktuální data o sluneční činnosti (údaje o slunečním větru, erupcích, počtu slunečních skvrn, radiovém toku, ...) v odstavci "Cosmic Rays". Každý den lze sledovat jak se hodnoty počtu neutronů v Oulu mění. Hodnoty jsou vyjádřeny v procentech "průměru kosmického věku" ("space Age average") - což je průměr všech počtů neutronů od roku 1964.

Podle: SpaceWeather.com

 

« zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim minulého století. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.

Nový sluneční cyklus za dveřmi?

18.09.19

Opravdu se zdá, že nový - již 25. cyklus sluneční aktivity - začíná. Jak dlouho však ještě bude sluneční činnost v minimu (a Slunce mnoho týdnů bez slunečních skvrn) nevíme. Již se ale objevují náznaky toho, že se situace začíná pozvolna měnit a nový cyklus sluneční aktivity už nastupuje.

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.