Snímek měsíce - září 2013

Eruptivní protuberance

Řady snímků vývoje eruptivní protuberance ze dne 22. srpna 2013 pozorované na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

Systematické pozorování Slunce umožňuje "hlídat" sluneční aktivitu a pořidt tak cenné snímky zajímavých jevů nejen v chromosféře, fotosféře, ale i koróně. Zajímavý úlovek se nám podařil dne 22. srpna 2013, kdy byla pozorována eruptivní protuberance po erupci odehrávající se za západním slunečním okrajem. Uvedené snímky byly pořízeny detailním chromosférickým dalekohledem pozorujícím v čáře vodíku H-alfa v kopuli odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Z celé erupce jsme mohli sledovat právě jen eruptivní protuberanci, a to téměř celou hodinu. Díky tomu se nám podařilo zachytit podstatnou část vývoje této velké protuberance. Jev byl pozorován také pomocí přehledových dalekohledů v čáře H-alfa a čáře vápníku Ca II K.

Útvar byl pozorovatelný i v čáře vápníku Ca II K, ale díky nepříliš kvalitním pozorovacím podmínkám (hustší vysoké oblačnosti) je na výsledných snímcích vidět jen velmi slabě. Další zpracování snímků nás teprve čeká.

Publikováno: 11. září 2013

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.