Snímek měsíce únor 2014

DUHOVÝ POHLED DO NITRA SLUNEČNÍ ATMOSFÉRY

 

Ukázka z videa představujícího netradiční kombinaci snímků sluneční atmosféry ze sondy SDO.

 

Sluneční sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) provozovaná americkou NASA pořizuje neustále a v několika vlnových délkách kvalitní snímky naší nejbližší hvězdy. Díky tomu získáváme stále lepší představu o procesech ve sluneční atmosféře a zejména jejich dynamice. V tomto měsíci tak výjimečně v této rubrice nezveřejňujeme snímek, ale video, snad nám to prominete.

Velmi zajímavé a unikátní video zveřejnila NASA. Využívá velmi kvalitních snímků sluneční atmosféry, zejména v extrémně ultrafialové oblasti, které téměř kontinuálně na zemi posílá sonda SDO (Solar Dynamics Observatory).

 

 

Díky těmto snímků sestavili unikátní „sluneční duhu“, kde jsou jednotlivé pozorované vlnové délky reprezentovány různými barvami. Díky nim a kontinuálnímu obrazu a netradičnímu nápadu střídání snímků v různých vlnových délkách, můžeme na videu sledovat fascinující děje i útvary ve sluneční atmosféře od fotosféry po korónu. To odpovídá teplotám od řádově 6 000 °C po několik miliónů.

Jednotlivé vlnové délky představují různou teplotu snímaného materiálu, který toto záření vyzařuje. Barvy použité k obarvení snímků (vlastní snímky odpovídají ve většině případů extrémně ultrafialové oblasti spektra) jsou vybrány vědci na Zemi. A jaké barvy zvolili pro prezentované vlnové délky?

Žlutá barva odpovídá přibližně 580 nm (1 nm = 0,000 000 001 m), což na Slunci odpovídá materiálu o teplotě kolem 5 700 °C, tedy sluneční fotosféře. Extrémně ultrafialové záření na vlnové délce 9,4 nm, které je na snímcích z SDO obvykle prezentováno zelenou barvou, odpovídá září atomů o teplotě kolem 6,3 miliónů °C. tato vlnová délky je vhodné pro pozorování slunečních erupcí.

Sluneční atmosféru na vlnových délkách extrémně ultrafialového záření nesleduje jen sonda SDO, ale i další sondy a družice (například IRIS (více o IRIS), STEREO, SOHO). Pokud se chcete podrobně seznámit, jaké barvy prezentují jaké vlnové délky, můžete se podívat na stránku s převzatými snímky ze sondy SDO, kde najdete i české komentáře a vysvětlení.

Toto nápadité video se nám líbilo natolik, že jsme ho i přesto, že se nejedná o snímek, zařadili do této rubriky. Věříme, že se bude líbit i Vám.

Zdroj: http://www.nasa.gov/content/goddard/nasas-sdo-shows-the-suns-rainbow-of-wavelengths/

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Rok 2019 - Slunce 281 dní beze skvrn!

08.01.20

V minulém článku (z 17. 12. 2019) jsme informovali o překročení rekordu (kosmického věku) v počtu dní, kdy bylo Slunce v roce 2019 bez slunečních skvrn. Nyní přinášíme konečné číselné údaje. Hodnota tohoto rekordu se zastavila na čísle 281 dní (což je 77%).    

Rekord v počtu dní bez slunečních skvrn!

17.12.19

Už nyní (od 15.12.) byl překonán rekordní počet dní, kdy bylo Slunce "čisté" - bez jediné sluneční skvrny. Rekord kosmického věku platil donedávna pro rok 2008, kdy byl počet dní beze skvrn 268. Do konce roku nám ještě několik dní zbývá, proto s největší pravděpodobností není ještě toto číslo konečné. Jak to nakonec dopadne, budeme informovat po Novém roce.

Kosmické záření se blíží ke svému rekordu

25.10.19

Solarní minimum je tu a je hluboké. Počty slunečních skvrn naznačují, že je jedním z nejhlubších minim kosmického věku. Magnetické pole Slunce (a sluneční vítr) slábne a dovoluje vnikat dalšímu kosmickému záření do Sluneční soustavy.  Detektory neutronů na Geofyzikální observatoři Sodankyla v Oulu (Finsko) ukazují, že kosmické záření není daleko od svého rekordu.