Přednáška: Zlatá éra pozorování zatmění Slunce ještě neskončila

Moravská zemská knihovna v Brně pořádá dne 21. 1. 2015 od 19:00 přednášku na téma:

Zlatá éra pozorování zatmění Slunce ještě neskončila,

přednáška proběhne v prostorách MZK. Tématem vás provede Prof. RNDr. Miloslav DRUCKMÜLLER, CSc., který je vedoucím oboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky, VUT v Brně. Je odborníkem na zpracování digitálních obrazů pomocí matematických výpočtů, kde se proslavil zejména ve zpracovávání snímků zatmění Slunce, tedy sluneční koróny. Cestuje téměř za každým slunečním zatměním po celém světě a tentokrát nebude muset cestovat nijak daleko. Úplné zatmění Slunce totiž bude pozorovatelné nad Severním mořem. Přijďte si poslechnout přednášku o jedinečném úkazu a mezinárodní expedici na Špicberky, která se bude konat letos v březnu.

Odkaz na webové stranky organizátorů: Moravská zemská knihovna

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Slunce v dalekohledu i na webu

04.11.20

Po dlouhém půstu se mohou astronomové opět zaměřit na pozorování Slunce. Bezmála tři roky trvalo období slunečního minima, v němž projevů aktivity na naší mateřské hvězdě výrazně ubylo. To se nyní začíná měnit, i ke spokojenosti pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí, kteří se pozorováním Slunce dlouhodobě zabývají.

Očekáváný sluneční cyklus 25 již začal!

18.09.20

Sluneční cyklus 25 je oficiálně v činnosti. NASA a NOAA to oznámily v úterý 15. 9. 2020 během mediální telekonference. Podle mezinárodního panelu expertů konec slunečního cyklu 24 nastal v prosinci 2019, kdy počet skvrn dosáhl svého minima.

Nepřehlédnutelná skvrna na slunečním disku

15.06.20

Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.