Sluneční dynamo

CZ - sluneční dynamo

SK - slnečné dynamo

EN - solar dynamo


Popis

Slunce má celkové magnetické pole dipólové tedy jako tyčový magnet, tj. se severním a jižním pólem. Indukční čáry vystupují ze severního pólu a vstupují do pólu jižního. Magnetické pole je pravděpodobně generováno v malé vrstvě zvané tachoklina, které se nachází mezi zářivou a konvektivní zónou. Naše nejbližší hvězda nerotuje jako tuhé těleso, tedy všude stejně rychle, protože je tvořeno plazmatem. Plazma v nízkých heliografických šířkách rotuje s větší úhlovou rychlostí než ve vyšších (diferenciální rotací) a indukční čáry jsou na rovníku taženy ve směru rotace spolu s nabitými částicemi plazmatu. Jejich délka se zvětšuje tzv. omega efekt. Navinutí indukční čáry kolem Slunce trvá asi 8 měsíců. Při omega efektu se tedy z dipólové složky magnetického pole stává azimutální. Po nějaké době dojde, začne docházet díky Coriolisově síle k tzv. alfa efektu, tedy překlápění azimutální složky zpět na dipólovou. Postupně dojde k úplnému překlopení a přepólování slunečních pólů. Alfa efekt tedy „zajistí“ objevení dipólových složek, které jednou převládnou nad azimutální složkou a objeví se dipólové pole orientované  obráceně, než bylo předtím. Měnící se magnetické pole, tedy sluneční dynamo, je příčinou veškeré sluneční aktivity. Vystupující silotrubice prostupují skrz fotosféru a táhnou se vysoko do koróny.

Samotné dynamo, je ještě ve stádiu studia, existuje několik teorií, ale žádná z nich se zatím nepotrvdila u numerických simulací. Kvalitativně pozorování souhlasí s výše uvedeným modelem (Babcock-Leighton dynamo), kvantitativně je problém bohužel složitější.

 

Zdroj:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?