Cardiffská klasifikace protuberancí

CZ - Cardiffská klasifikace protuberancí

EN - Prominence Types by Cardiff


= klasifikace protuberancí, která vychází z jejich tvaru

Popis

Cardiffská univerzita vytvořila na základě svého výzkumu protuberancí jejich novou klasifikaci. Zařazují sluneční protuberance při pozorování do 14 kategorií podle jejich vzhledu a poté uspořádávají do skupin, podle pravděpodobného vzniku a vývoje. Výsledkem má být možnost odhadu dalšího vývoje pozorované protuberance. Například:

Více o samotném výzkumu na stránkách Cardiffské univerzity.

Přehled typů protuberancí

OBLOUK: Jeden z nejběžnějších typů protuberancí představuje nabitý sluneční materiál proudící do sluneční atmosféry a vracející s po místní magnetické indukční čáře magnetického pole.

DVOJITÝ OBLOUK: Dvojitý oblouk je mnohem vzácnější než jednoduchý oblouk. Jeho tvar je charakteristický, jak už název napovídá, dvěma oblouky spojené mezi sebou pomocí proudícího materiálu.

LOMENÝ OBLOUK: Vývojové stádium jednoduchého oblouku, lomený tvar je způsoben nízkou hustotou plazmatu nebo oblouk může být narušen prouděním slunečního větru a magnetickými turbulencemi.

NESPOJENÝ OBLOUK: Nespojený oblouk je vývojovou fází oblouku. Jeden konec nedosáhl slunečního povrchu. Materiál teprve proudí po magnetické indukční čáře k povrchu Slunce.

SLOUP: V této protuberanci proudí materiál svisle vzhůru. Výskyt sloupu je celkem častý, mohlo by jít i o oblouk viděný z boku.

ZAKŘIVENÝ SLOUP: Jedná se o rané stádium oblouku. Pilíř je ohnutý magnetickým polem.

NAKLONĚNÝ SLOUP: Je podobný erupcí. Proudící materiál svírá ostrý úhel s povrchem.

KOPEC: Kopec patří mezi častější typy protuberancí, Vzhledově je tu podobnost se sloupem, podmínkou však je větší šířka než výška protuberance.

ŽIVÝ PLOT: Seskupení menších protuberancí, které pocházejí ze stejného zdroje činností.

PYRAMIDA: Běžná typ protuberance, který je kombinací pilíře a kopce (široká základna přechází postupně v ostrý vrchol.

ROZBITÁ PYRAMIDA: Pyramida, která má poškození ve formě děr plazmatu nebo jsou odděleny celé části plazmatu. Rozbitá pyramida je evoluční fází pyramidy.

VIDLICE: Jedná se o dvě protuberance ve tvaru pyramidy nebo pilíře blízko sebe, mezera je menší než šířka základny protuberance.

UTRŽENÁ PROTUBERANCE: Materiál odtržený od povrchu Slunce nebo spojující část je z plazmatu o nízké hustotě a pro pozorovatele je často nedetekovaný, záleží na rozlišení přístroje a podmínkách.

NEPRAVIDELNÁ PROTUBERANCE: Poměrně častý typ protuberance charakteristický neuspořádanou strukturou, jeho tvar je způsoben složitým magnetickým polem.

Zdroje:

Zpět

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?