Bílá koróna

CZ - bílá koróna
SK - biela koróna
EN - white-light corona


= koróna viditelná v bílém světle

Popis

Bílá koróna je část sluneční atmosféry pozorovaná v oblasti 2 - 9  slunečních poloměrů. Skládá se z K koróny, která vzniká Thomsovým rozptylem slunečního světla na volných elektronech a F koróny, neboli Fraunhoferovy koróny, která vzniká odrazem Fraunhoferova spektra na částicích zodiakálního světla. Bílou korónu lze pozorovat ze Země pouze během zatmění Slunce. Mimo zemskou atmosféru se používají koronografy instalované na družicích. 

Struktura bílé koróny se mění v závislosti na cyklu sluneční aktivity, protože její vzhled je, stejně jako sluneční aktivita, spojený s globálním i lokálním magnetickými polem. Jedná se vlastně o odraz magnetických polí. Změna koróny během aktivity je spojená i s její hmotností. Během slunečního maxima je koróna asi 3 těžší než během minima.

OBRÁZKY

Snímek pořízený na Mauna Loa Solar Observatory na Hawai. (Zdroj)

 

Zatmění Slunce během slunečního minima. Koróna je krásně uspořádaná. Na snímku najdeme oba magnetické póly. Foto Miloslav Druckmüller (Zdroj)

 

Zatmění Slunce těsně po maximu. Vidíme pouze jeden pól, druhý se ještě nevytvořil. Foto Miloslav Druckmüller (Zdroj)

 

Zatmění Slunce během maxima sluneční aktivity. Foto Miloslav Druckmüller (Zdroj)

Zdroje:

  • BRUZEK, A., DURRANT, C. J.: Illustrated Glossary for Solar and Solar-Terrestrial Physics. Dordrecht: Springer Netherlands, 1977. ISBN 9789401012454.
  • Rušin, V. (2005): Slnko, naša najbližšia hviezda, VEDA vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava

Zpět
 

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Částečné zatmění Slunce

12.10.22

Částečné zatmění Slunce nastane 25. října 2022 Začátek astronomického úkazu (první kontakt) v 11:14:58 SELČ Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od 11:00 do 14:00 hodiny. 

Odešel dlouholetý pozorovatel Slunce

16.02.22

Dne 11. února 2022 nás navždy opustil ve věku 73 let náš kamarád a kolega pan František Zloch, dlouholetý aktivní pozorovatel projevů sluneční aktivity na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a popularizátor nejen astronomie.

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

10.02.22

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?