Pozvánky na akce

Přednáška: Tranzity planét


Prechod Merkúru cez disk Slnka je úkaz odohrávajúci sa asi 14krát za storočie. Tohto ročný budeme mať príležitosť pozorovať takmer v celom priebehu. Preto neváhajte a príďte sa dozvedieť viac podrobnosti o tomto jedinečnom úkaze. Přijďte se podívat na přednášku 20. dubna v 18:00 hodin na Hvezdáreň Partizánskom.

Přednáška: Advanced MHD Modelling of Plasma Processes in Solar Physics


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 22. března 2016 ve 13:00 hodin Jan Skála, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: Přechod Merkuru před Sluncem


Zlínská astronomická společnost (ZAS) pořádá zajímavou přednášku s názvem "Přechod Merkuru před Sluncem", kterou přednáší Ing. arch. Ivan Havlíček. Přednáška se uskuteční v 19:00 hodin dne 2. 5. 2016 v prostorách hvězdárny ve Zlíně a zabývá se jedinečnou událostí - tranzitem Merkuru.

Tranzit Merkuru


Jednou za čas se dostane Merkur mezi Slunce a Zemi a nám se tím naskytne jedinečná příležitost pozorovat nejmenší planetu Sluneční soustavy jako malou tečku přecházející přes sluneční kotouč. Tento rok 9. května 2016 máme možnost přechod pozorovat. "Pouť" Merkuru přes sluneční disk trvá přes sedm hodin a na území ČR začne ve 13:12 hodin. Neprošvihněte tuto úžasnou podívanou!

Přednáška: Ondřejov Solar Activity Monitoring and Forecasting


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 8. března 2016 ve 13:00 hodin Ivana Macourkova, která pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: Etudy ze života jedné osamělé hvězdy


V přednášce známého brněnského profesora Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“ se dozvíme, jak viděli naši životodárnou hvězdu – Slunce – naši předkové. Společně se pak zamyslíme nad tím, zda se vůbec někdy budeme procházet po povrchu Slunce, i nad tím proč Slunce svítí, a jak to že se vlastní tíhou nezbortí. Seznámíme se s minulostí naší denní hvězdy a s vyhlídkami života na Zemi v nejbližších několika miliardách let. Na Hvězdárně barona Artura Krauze v Pardubicích 18. 3. 2016 v 19:00 hodin.

Přednáška: Development and Launching of the New Solar Meter-Wave Spectropolarimeter (SSMD) of 50-500 MHz range in Badary (Russia)


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 1. března 2016 ve 13:00 hodin Nataliia Muratova (INSTITUTE OF SOLAR-TERRESTRIAL PHYSICS, Irkutsk, Russia).

Přednáška: Sluneční inferna


Planetárium v Ostravě pořádá pravidelně astronomické přednášky na nejrůznější aktuální témata. V březnu dne 9. března 2016 přišlo na řadu Slunce a jeho aktivita. Přednáška ng. Libor Lenža z Hvězdárny Valašské Meziříčí. Přesto, že Slunce pozorujeme už téměř 400 let, stále o něm nevíme vše. Známe už dnes odpověď na otázky co je příčinou jeho aktivity, jaký vliv mají sluneční procesy na život na Zemi a jak Slunce ovlivňuje Sluneční soustavu? Jak nám pomáhá moderní technika ve výzkumu naší nejbližší hvězdy?

Přednáška: Quo vadis SORT - past, present, future


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 2. února 2016 ve 13:00 hodin Tomaš Bláha, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Přednáška: HSFA2 - curent state, results and perspectives


Téměř každých čtrnáct dní se ve slunečním oddělení hvězdárny v Ondřejově konají odborné přednášky, zaměřené na různá témata z oblasti sluneční fyziky. Přednášky jsou v anglickém jazyce. Tentokrát přednáší v úterý 2. února 2016 ve 13:00 hodin Pavel Kotrč, který pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR.

Připravované akce

Přednáška "Zpráva o zatmění Slunce 21. srpna"
16. 10. 2017, 19:00 hodin, Zlín

 


Vyhledávání

 

Novinky a aktuality

Pozorování Slunce 2016

21.01.17

Už tradičně vám předkládáme další roční souhrn o pozorování projevů sluneční aktivity na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2016 byl velmi znatelný pokles aktivity, ale i přesto bylo co pozorovat: tranzit Merkuru přes sluneční disk, eruptivní protuberance, erupce, zajímavé skupiny slunečních skvrn. Nabízíme vám ohlédnutí za rokem 2016 včetně galerie těch nejvydařejnějších snímků i animací zajímavých projevů sluneční aktivity.

Pozorování sluneční aktivity - srpen a září 2016

04.10.16

V měsících srpen a září se výrazně zvýšil počet aktivních oblastí, ale na četnosti a mohutnosti erupcí se to příliš neprojevilo. V srpnu se nám podařilo napozorovat tři eruptivní protuberance, kterým předcházely erupce v aktivních oblastech NOAA 12572 a 12573. V polovině září byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce budovy odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, což znamená pozastavení veškeré observační činnosti až do konce roku 2016.

Pozorování sluneční aktivity - červen a červenec 2016

03.10.16

Letní pozorovací sezóna se vyznačuje větším počtem jasných dnů s dobrými pozorovacími podmínkami. I s klesající sluneční aktivitou se nám proto v těchto dvou měsících podařilo napozorovat řadu zajímavých jevů. V červnu jsme pozorovali 13 dnů (5 aktivních oblastí) a v červenci 21 dnů (8 aktivních oblastí). Podařilo se nám však napozorovat pouze 3 sluneční erupce, jelikož většina erupcí se odehrávala v době, kdy bylo u nás Slunce pod obzorem nebo nám nepřálo počasí.